Haber & Etkinlikler

Tarihi Ağaçlara 3 Boyutlu Ultrason

Tarihi Ağaçlara 3 Boyutlu Ultrason

Çeşitli nedenlerle zaman içinde yaşlı ağaçların gövdelerinde ortaya çıkan kovuk ve çürüklükler, bu ağaçların dirençlerini azaltarak fırtınalı havalarda devrilmelerine neden olmaktadır. Bunlara ek olarak hiçbir sağlık sorunu olmamasına karşın, bazı ağaçların zaman içinde ulaştıkları gövde ve özellikle tepe yapısı, şiddetli rüzgarlarda ağacın bu ağırlığı taşıyamayıp devrilmesine de neden olmaktadır. Can ve mal güvenliği açısından sakıncalı olan bu durumun önceden görülerek gerekli önlemleri alabilmek için bu ağaçlarda sağlam odun kısmının ve fiziksel boyutlarının tüm özellikleri saptanarak dikili ağacın devrilme riskinin ortaya konması gerekir. Projemizde bu işlem “Akustik Tomografi” yardımıyla gerçekleştirilmiştir.

Akustik tomografi, dikili bir ağacı kesmeden ses dalgalarının ağaç gövdesinin sağlam ve çürük kısımlarındaki yayılma hızı farklılığına dayanarak gövde içindeki kovuk ve çürüklüklerin belirlenmesi işlemidir. Ses yayılma hızı, gövde çapının iki ucu arasında odunun sağlam kısımlarında hızlı, çürük ve kovuk kısımlarında daha yavaş ilerler. Gövde çevresi üzerinde farklı yerlerde oluşturulan çift noktalar arasında ölçülen yayılış hızlarının bilgisayar ortamına taşınarak özel bir program ile önce her kesit için 2 ve 3 boyutlu, sonra da farklı kesitler yardımıyla ve 3 boyutlu grafikler haline dönüştürülmesidir.

Devrilme Riskinin Belirlenmesi :

Grafikler, dıştan sağlam görünen bir gövdenin iç kısmındaki olası çürüklük ve kovuklukların kolayca tespit edildiğini göstermektedir. Bu çalışmadaki ana amaçlardan bir ise ağaçların devrilme risklerinin hesaplanmasıdır. Bu amaçla tomografi bilgilerine ek olarak, ağacın türü, tepe şekli ve büyüklüğü, gövde eğikliği ile ağacın bulunduğu konumda maruz kaldığı rüzgar hızı vb. bilgilerin toplanıp modelde değerlendirilmesi ile devrilme riski hesaplanmaktadır.

Devrilme riskini belirleyebilmek amacıyla kullanılan program (Arborsonic 3D) için gerekli bilgilerin toplanması iki aşamadan oluşmaktadır. Birinci aşama ağaç ile ilgili bilgilerin (tür, çap, boy, tepe yüzey alanı, sağlık durumu, görsel özellikleri vb..) tespit edildiği dönemdir. İkinci aşama ise akustik tomografi yöntemi ile ağacın zeminden itibaren en az iki yerinden (30 cm- 130 cm ve gerekirse 200 cm) alınan tomografi sonuçlarıdır. Ağaçların devrilme risk sınıfı, her iki arazi çalışmasında da elde edilen bilgilerin programa girilmesi sonucu belirlenmiştir.

Haber Tarihi: 09.08.2019

BELEDİYE BAŞKANIMIZ
DAİRE BAŞKANIMIZ
MÜDÜRÜMÜZ
BU AY YAPILACAKLAR
Çok önemli işlemlerden biride saksıların temizlenmesidir; bitki çıkartılıp, toprak boşaltılır içine yeni toprak konulmadan önce saksı iyice yıkanır ve mikroptan arındırılır.
Sonbahar yağmurlarının başlamasına kadar normal sulama işlerine devam edilir. Özellikle ibreli ve herdem yeşil bitkilerin susuz kalmamasına dikkat edilmelidir.
Özellikle boylu ve dallı fidanların dikim sonrasında rüzgardan etkilenmelerini önlemek için fidan gövdesine zarar vermeden gergi yapmak gereklidir. KIşlık çiçek fidelerini ve baharda açan soğanlı çiçekler dikilebilir.
Çim bitkilerine daha önceki aylarda yeteri kadar besin verilmemişse Eylül´de eksik besin maddelerinin suni gübrelerle karşılanması gereklidir. Bu aydan sonra veya en geç 10-15 Ekim´den sonra bu türlü gübreleme yapmaya imkan olmayacaktır. Bu nedenle toprağın özelliğine ve çimlerin isteğine göre seçilecek gübre çeşidinin, aynı zamanda uzun süre tesirini devam ettirenlerden olmasına dikkat edilmelidir.
Ağustos ayında bitkiler susuzluktan etkilenmişlerse, budanmalıdırlar. Budamadan sonra, bahçe sopasıyla toprağın sert tabakası kaldırılarak bitki iyice beslenip, bolca sulanmalı, sonrada organik yada mineral gübreyle gübrelenmelidir.
Sonbahar yağmurları ile toprak işleme tavına gelir, ekim dikim yapılmasa bile toprağın kışı işlenmiş olarak geçirmesi yararlı olur. Sonbahar hatta ilkbaharda dikilecek fidanların yerlerinin hazırlanması faydalı olur.
Yaz boyunca uzun kesilen çimler bu aydan itibaren kısa tutularak biçilmelidir.
Çimenliklerdeki yabancı otları yok etmenin en kesin ve kolay yolu ot öldürücü bazı ilaçların kullanılmasıdır. Nisan başında başlanan bu işe Eylül´de devam edilebilir ve bu son fırsattır.