Uzmanına Sorun

Merhabalar,İstanbul/Heybeliada dan yazıyorum.Mahallemizde ve ada sk larında bulunan trunç ağaçlarındaki meyvelerin üstünde beyazbeyaz pamukcuk gibi hastalıklar oluştu.bununla ilgili ne yapabilirim nereye başvurabilirim.Ağaçlar meyva dolu ölmesinler. Saygılar, Ayşe Reis Orhan sk.No.35 Heybeliada tel:0532 325 98 33

Sayın Ayşe Reis, Söz konusu problemin çözümü için bağlı olduğunuz İlçe Gıda,Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile iletişime geçmeniz gerekmektedir. İlgi ve hassasiyetiniz için teşekkür eder iyi günler dileriz..

Soru Sahibi: Ayşe Reis - Cevaplanma Tarihi: 27.12.2018

BELEDİYE BAŞKANIMIZ
DAİRE BAŞKANIMIZ
MÜDÜRÜMÜZ
BU AY YAPILACAKLAR
Yaz boyunca çiçek açan ağaççık ve çalı fomlu bitkilere, yazlık çiçeklere, özellikle güllere besin takviyesi yapılmalıdır. Çiçeklenme dönemi sonunda gübreleme işlemine son verilmelidir.
Düzenli olarak çim biçimine, bahçe sulamasına özen gösterilmelidir.Süreler önemlidir. Çim biçim sıklığı ve sulama süreleri takip altına alınmalıdır.Sulama işleminin güneş battıktan sonra yapılmasında yarar vardır.
Makaslama, bitki altları çapalama v.b. gibi işler bu ay içerisinde düzenli olarak yapılmalıdır.
Temmuz´un ilk haftası, güllerin gözaşısı için genellikle uygun zamandır. Leylaklarda bu aşı, ayın ilk yarısında yapılırsa iyi olur.
Bilindiği gibi Temmuz ayı, genellikle tatil ayıdır. Bir süre bu nedenle bahçelerinden ayrılacak olanlar, ayrılmadan önce bazı tedbirleri almak durumundadır. Bunlardan biri de, bütün yabancı otların temizlenmiş olmasıdır.
Bitkilere verilen su artırılmalı ve asalakların oluşmamasına özen gösterilmelidir.
Tohumla ve vegetatif yolla üretebileceğimiz bazı çiçekleri hatırlatmak isteriz. Hüsnüyusuf, Hercai Menekşe, Papatya, Campanula medium, Şebboy gibi kışlık veya iki yıllık çiçekler tohumla üretilir ve bu işi Ağustosa kadar sürdürmek de mümkündür.
Temmuz ayı; ağaççıkların daldırma dalı yada dallandırma çubuğu yöntemi ile çoğaltılmalarına en uygun aydır. Leylak ve güllerde gözaşısı ile üretim zamanıdır.