Uzmanına Sorun

Merhaba, Küçükyalı İdealtepe arasındaki halı sahaların olduğu sahil dolgu mesire alanında çimler için saat 22:30´ da sulama sistemi devreye giriyor, yaz mevsiminde insanların bu saat de oralar da oturup vakit geçiriyor olmaları gayet doğal, aniden sulama başlayınca insanlar ıslanıyor ve bulundukları yeri terk etmek zorunda kalıyorlar. Sulama sisteminin daha geç saat de devreye girmesi gerekmez mi? Bu sulama sisteminin çalışma saatlerinin de tabela ve uyarıcı levhalar ile insanlara bildirmesi gerekir. Eğer ki sistem 22:30 a ayarlanmış değilse lütfen bu hatayı düzeltin, sulama sistemi erken çalışmış oluyor.

Sayın Yasin Demirci, Söz konusu alanda sulama saatleri ile ilgili 10 adet sabitlenmiş uyarı tabelası ve ek olarak 2019 Mayıs ayında asılmış 20 adet branda mevcuttur. Tabela ve brandalar alanın muhtelif yerlerine konumlandırılmıştır. Söz konusu alanlarımızda sulama, yoğun kullanım alanları ve yoğun kullanım saatlerine göre programlanmış olup gündüz ve gece saatlerinde sulama yapılması, alanımızın yeşil ve canlı kalması açısından zorunludur. Sulamalar bölgelere ayrılmış şekilde bölüm bölüm yapılmakta olup park içerisinde bütün fıskiye sistemleri aynı anda açılamamaktadır. Mevsimsel olarak güneşin dik geldiği öğle saatlerinde sulamanın yeşil alana zarar verdiği ve sulamanın tamamlanmasının 18 saati kapsadığı göz önüne alındığında sizlere daha iyi hizmet verebilmek ve alanımızın yeşil kalabilmesi için sulama saatleri bu şekilde düzenlenmiştir. Verdiğimiz rahatsızlıktan dolayı özür diler, ilginize teşekkür ederiz.

Soru Sahibi: yasin demirci - Cevaplanma Tarihi: 09.07.2019

BELEDİYE BAŞKANIMIZ
DAİRE BAŞKANIMIZ
MÜDÜRÜMÜZ
BU AY YAPILACAKLAR
Düzenli olarak çim biçimine, bahçe sulamasına özen gösterilmelidir.Süreler önemlidir. Çim biçim sıklığı ve sulama süreleri takip altına alınmalıdır.Sulama işleminin güneş battıktan sonra yapılmasında yarar vardır.
Yaz boyunca çiçek açan ağaççık ve çalı fomlu bitkilere, yazlık çiçeklere, özellikle güllere besin takviyesi yapılmalıdır. Çiçeklenme dönemi sonunda gübreleme işlemine son verilmelidir.
Bitkilere verilen su artırılmalı ve asalakların oluşmamasına özen gösterilmelidir.
Tohumla ve vegetatif yolla üretebileceğimiz bazı çiçekleri hatırlatmak isteriz. Hüsnüyusuf, Hercai Menekşe, Papatya, Campanula medium, Şebboy gibi kışlık veya iki yıllık çiçekler tohumla üretilir ve bu işi Ağustosa kadar sürdürmek de mümkündür.
Bilindiği gibi Temmuz ayı, genellikle tatil ayıdır. Bir süre bu nedenle bahçelerinden ayrılacak olanlar, ayrılmadan önce bazı tedbirleri almak durumundadır. Bunlardan biri de, bütün yabancı otların temizlenmiş olmasıdır.
Makaslama, bitki altları çapalama v.b. gibi işler bu ay içerisinde düzenli olarak yapılmalıdır.
Temmuz´un ilk haftası, güllerin gözaşısı için genellikle uygun zamandır. Leylaklarda bu aşı, ayın ilk yarısında yapılırsa iyi olur.
Temmuz ayı; ağaççıkların daldırma dalı yada dallandırma çubuğu yöntemi ile çoğaltılmalarına en uygun aydır. Leylak ve güllerde gözaşısı ile üretim zamanıdır.