Uzmanına Sorun

Yıllardır evde plastik kutu içinde büyüttüğümüz kaplumbağamız var, parklardaki havuzda yüzenlerden. Artık çok büyüdü, evde kalması ona eziyet. Özgür kalması ve yüzebilmesi için bakılacağı ve arada ziyaret edebileceğimiz bir parkınıza verebilir miyiz? Göztepe ilk tercihimiz.

Merhaba Burçin Hanım, Müdürlüğümüz sorumluluk alanında Akvaryumlarımızda bulunan balıklar haricinde gölet, havuz ve parklarımızda canlı bulundurmamakta ve beslememekteyiz. Gölet ve havuzlarımızda yer alan canlılar, bölge ve çevre sakinleri tarafından bilgimiz dahilinde olmadan bu alanlara terkedilen canlılardır. İyi günler diliyoruz.

Soru Sahibi: Burçin Üner - Cevaplanma Tarihi: 25.07.2019

BELEDİYE BAŞKANIMIZ
DAİRE BAŞKANIMIZ
MÜDÜRÜMÜZ
BU AY YAPILACAKLAR
Temmuz´un ilk haftası, güllerin gözaşısı için genellikle uygun zamandır. Leylaklarda bu aşı, ayın ilk yarısında yapılırsa iyi olur.
Bilindiği gibi Temmuz ayı, genellikle tatil ayıdır. Bir süre bu nedenle bahçelerinden ayrılacak olanlar, ayrılmadan önce bazı tedbirleri almak durumundadır. Bunlardan biri de, bütün yabancı otların temizlenmiş olmasıdır.
Bitkilere verilen su artırılmalı ve asalakların oluşmamasına özen gösterilmelidir.
Tohumla ve vegetatif yolla üretebileceğimiz bazı çiçekleri hatırlatmak isteriz. Hüsnüyusuf, Hercai Menekşe, Papatya, Campanula medium, Şebboy gibi kışlık veya iki yıllık çiçekler tohumla üretilir ve bu işi Ağustosa kadar sürdürmek de mümkündür.
Makaslama, bitki altları çapalama v.b. gibi işler bu ay içerisinde düzenli olarak yapılmalıdır.
Yaz boyunca çiçek açan ağaççık ve çalı fomlu bitkilere, yazlık çiçeklere, özellikle güllere besin takviyesi yapılmalıdır. Çiçeklenme dönemi sonunda gübreleme işlemine son verilmelidir.
Düzenli olarak çim biçimine, bahçe sulamasına özen gösterilmelidir.Süreler önemlidir. Çim biçim sıklığı ve sulama süreleri takip altına alınmalıdır.Sulama işleminin güneş battıktan sonra yapılmasında yarar vardır.
Temmuz ayı; ağaççıkların daldırma dalı yada dallandırma çubuğu yöntemi ile çoğaltılmalarına en uygun aydır. Leylak ve güllerde gözaşısı ile üretim zamanıdır.