Uzmanına Sorun

bahçemizde özellikle dut ağaçlarında oluşan v eyayılan bir tırtıl türü gördüm ve konuyu ümraniye belediyesine bildirdim mücadeleyapıldığını bildirdiler.acaba amerikan beya kelebeği olarak bilinen bu zararlı hakkında büyükşehir belediyemizin herhangi bir çalışması varmı . bireysel mücadele için bize herhangi bir öneriniz olabilirmi? iyi günler dilerim.

Anadolu Yakası Park ve Bahçeler Müdürlüğü olarak sorumluluk alanlarımızda yer alan yeşil alanlarda sözü geçen zararlı takip edilmekte, düzenli olarak ilaçlama yapılmaktadır.İlçe belediyesi sorumluluğundaki alanlarda ise vatandaş talebi ve ilçe belediyesinden gelen talepler doğrultusunda yardımcı olunmaktadır.

Soru Sahibi: murat pekmezci - Cevaplanma Tarihi: 20.08.2019

BELEDİYE BAŞKANIMIZ
DAİRE BAŞKANIMIZ
MÜDÜRÜMÜZ
BU AY YAPILACAKLAR
Bilindiği gibi Temmuz ayı, genellikle tatil ayıdır. Bir süre bu nedenle bahçelerinden ayrılacak olanlar, ayrılmadan önce bazı tedbirleri almak durumundadır. Bunlardan biri de, bütün yabancı otların temizlenmiş olmasıdır.
Yaz boyunca çiçek açan ağaççık ve çalı fomlu bitkilere, yazlık çiçeklere, özellikle güllere besin takviyesi yapılmalıdır. Çiçeklenme dönemi sonunda gübreleme işlemine son verilmelidir.
Temmuz´un ilk haftası, güllerin gözaşısı için genellikle uygun zamandır. Leylaklarda bu aşı, ayın ilk yarısında yapılırsa iyi olur.
Temmuz ayı; ağaççıkların daldırma dalı yada dallandırma çubuğu yöntemi ile çoğaltılmalarına en uygun aydır. Leylak ve güllerde gözaşısı ile üretim zamanıdır.
Düzenli olarak çim biçimine, bahçe sulamasına özen gösterilmelidir.Süreler önemlidir. Çim biçim sıklığı ve sulama süreleri takip altına alınmalıdır.Sulama işleminin güneş battıktan sonra yapılmasında yarar vardır.
Bitkilere verilen su artırılmalı ve asalakların oluşmamasına özen gösterilmelidir.
Makaslama, bitki altları çapalama v.b. gibi işler bu ay içerisinde düzenli olarak yapılmalıdır.
Tohumla ve vegetatif yolla üretebileceğimiz bazı çiçekleri hatırlatmak isteriz. Hüsnüyusuf, Hercai Menekşe, Papatya, Campanula medium, Şebboy gibi kışlık veya iki yıllık çiçekler tohumla üretilir ve bu işi Ağustosa kadar sürdürmek de mümkündür.