Uzmanına Sorun

sayın yetkili küçük çamlıcada sulama ilgili sizlere sorunlarımızı yazmak ihitiyacı duydum sabahları küçük çamlıcada yürüyüş yapan bizler sulama yapan görevli ve sistemden şikayetciyiz şöyle fiskeyeler 180 derece dönüyor ve bizim yürüyüş yaptıgımız yolu ıslatıyor bazen fiskeyeler bizleride ıslatıyor göremiyoruz bu sulama işini ecnebiler yapmış otomatik sistem ayarlıyorsunuz örnek gece saat 3de ayarlarsınız kaç saat sulama yapacaksanız ayarlarsınız ve kendiliginden otomatik kapanır şu andaki durum görevli suyu açıyor gidiyor saatlerce sulama yapıyor ve bizlerde magdur oluyoruz sular dere gibi akıyor boşuna toprak suyu emmiyor ve yüzeyde kalıyor her taraf su aluyor yollar su içinde kalıyor bizde yürüyüş yaparken ayaklarımız ve üzerimiz su içinde kalıyor görevlendirdiginiz kişiye durumu anlatıyoruz biz emir aldık suluma yapmak zorundayım diyor rica ediyoruz magduriyetimizi giderirseniz memnun oluruz küçük çamlıcıda yürüyüş yapan arkadaşlarım adına teşşekkür ederim saygılarımla

Sayın Necati AKIN, Küçük Çamlıca Korusundaki sulama tesisatı ile alakalı olarak alanda görev yapan ekiplerimiz ile görüşülmüş olup, gerekli spring ayarlarının ve kontrollerinin yapılması sağlanacak olup, sulama saatleri ile alakalı olarak gerekli düzenlemeler yapılması konusunda ekiplerimiz bilgilendirilmişlerdir. İstanbul’a katkınız, işbirliğiniz ve nezaketiniz için teşekkür eder, olumlu ve olumsuz eleştirilerinizin kurumumuzu geliştirme fırsatı olarak değerlendirildiğini belirtmek isteriz.

Soru Sahibi: necati akın - Cevaplanma Tarihi: 18.09.2019

BELEDİYE BAŞKANIMIZ
DAİRE BAŞKANIMIZ
MÜDÜRÜMÜZ
BU AY YAPILACAKLAR
Temmuz´un ilk haftası, güllerin gözaşısı için genellikle uygun zamandır. Leylaklarda bu aşı, ayın ilk yarısında yapılırsa iyi olur.
Temmuz ayı; ağaççıkların daldırma dalı yada dallandırma çubuğu yöntemi ile çoğaltılmalarına en uygun aydır. Leylak ve güllerde gözaşısı ile üretim zamanıdır.
Bitkilere verilen su artırılmalı ve asalakların oluşmamasına özen gösterilmelidir.
Yaz boyunca çiçek açan ağaççık ve çalı fomlu bitkilere, yazlık çiçeklere, özellikle güllere besin takviyesi yapılmalıdır. Çiçeklenme dönemi sonunda gübreleme işlemine son verilmelidir.
Tohumla ve vegetatif yolla üretebileceğimiz bazı çiçekleri hatırlatmak isteriz. Hüsnüyusuf, Hercai Menekşe, Papatya, Campanula medium, Şebboy gibi kışlık veya iki yıllık çiçekler tohumla üretilir ve bu işi Ağustosa kadar sürdürmek de mümkündür.
Düzenli olarak çim biçimine, bahçe sulamasına özen gösterilmelidir.Süreler önemlidir. Çim biçim sıklığı ve sulama süreleri takip altına alınmalıdır.Sulama işleminin güneş battıktan sonra yapılmasında yarar vardır.
Bilindiği gibi Temmuz ayı, genellikle tatil ayıdır. Bir süre bu nedenle bahçelerinden ayrılacak olanlar, ayrılmadan önce bazı tedbirleri almak durumundadır. Bunlardan biri de, bütün yabancı otların temizlenmiş olmasıdır.
Makaslama, bitki altları çapalama v.b. gibi işler bu ay içerisinde düzenli olarak yapılmalıdır.