Uzmanına Sorun

Merhaba.Ben, 60. yıl Göztepe parkında bulunan,GÜL BAHÇESİ bölümüne niçin sahibi tarafından tasması ile gezdirilen köpeklerin girmesinin yasak olduğunu merak ediyorum.parkın iki giriş kapısının birinde herhangi bir bildirim yoktu ve köpeğimle parka giriş yaptım..Bir görevli gelerek yasak olduğunu ve çıkmamızı söyledi.yasağın nedenini sorunca şaşırdı ve cevap veremedi.gerçekten park içinden olan diğer girişe bakınca yasak levhasını gördüm ve çıktım.Şimdi neden herkese ve sokak kedi ve köpeklerinin girişine açık olan bir bahçenin tasma ile gezdirilen köpeğime kapalı olmasının mantıklı ya da açıklanabilir nedenini öğrenebilirsem çok sevineceğim.SAYGILAR...

Sayın Seden ÇAYLI, Göztepe 60. yıl parkı konsept parklarımızdan olup barok tarzda tasarıma sahip Gül Bahçesi de içerisinde çeşitli türlerde özel gülleri barındıran ve bakımları özel olarak yapılan alanlarımızdandır. Gül bahçesi içerisine giren tasmalı /tasmasız köpekler gül parterlerinin içlerine idrar ve dışkılarını yapmakta ve bu durum güllerde ciddi kurumalara sebep olmaktadır. Bu kapsamda gül bahçesine köpek girişleri tarafımızca yasaklanmış olup gül bahçesinin her iki girişinde de köpek ile girilmemesi konulu tabela bulunmaktadır. Sahipsiz köpeklerin alana girişi tespit edildiğinde ise güvenlik görevlilerimizce alandan çıkarılmaktadır. Anlayışınız için teşekkür eder, İyi günler dileriz.

Soru Sahibi: SEDEN ÇAYLI - Cevaplanma Tarihi: 04.11.2019

BELEDİYE BAŞKANIMIZ
DAİRE BAŞKANIMIZ
MÜDÜRÜMÜZ
BU AY YAPILACAKLAR
Bitkilere verilen su artırılmalı ve asalakların oluşmamasına özen gösterilmelidir.
Yaz boyunca çiçek açan ağaççık ve çalı fomlu bitkilere, yazlık çiçeklere, özellikle güllere besin takviyesi yapılmalıdır. Çiçeklenme dönemi sonunda gübreleme işlemine son verilmelidir.
Tohumla ve vegetatif yolla üretebileceğimiz bazı çiçekleri hatırlatmak isteriz. Hüsnüyusuf, Hercai Menekşe, Papatya, Campanula medium, Şebboy gibi kışlık veya iki yıllık çiçekler tohumla üretilir ve bu işi Ağustosa kadar sürdürmek de mümkündür.
Temmuz ayı; ağaççıkların daldırma dalı yada dallandırma çubuğu yöntemi ile çoğaltılmalarına en uygun aydır. Leylak ve güllerde gözaşısı ile üretim zamanıdır.
Temmuz´un ilk haftası, güllerin gözaşısı için genellikle uygun zamandır. Leylaklarda bu aşı, ayın ilk yarısında yapılırsa iyi olur.
Düzenli olarak çim biçimine, bahçe sulamasına özen gösterilmelidir.Süreler önemlidir. Çim biçim sıklığı ve sulama süreleri takip altına alınmalıdır.Sulama işleminin güneş battıktan sonra yapılmasında yarar vardır.
Makaslama, bitki altları çapalama v.b. gibi işler bu ay içerisinde düzenli olarak yapılmalıdır.
Bilindiği gibi Temmuz ayı, genellikle tatil ayıdır. Bir süre bu nedenle bahçelerinden ayrılacak olanlar, ayrılmadan önce bazı tedbirleri almak durumundadır. Bunlardan biri de, bütün yabancı otların temizlenmiş olmasıdır.