Kütüphane - İstanbul Büyükşehir Belediyesi Anadolu Yakası Park ve Bahçeler Müdürlüğü
Kütüphane
Bahçıvanlık El Kitabı
Bahçıvanlık El Kitabı Kitap Adı: Bahçıvanlık El Kitabı
Yazar: Komisyon
Yayınevi: İstanbul Büyükşehir Belediyesi / 2011
Sayfa Sayısı: 896 sayfa

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanlığı ile İstanbul Ağaç ve Peyzaj A.Ş.nin ortaklaşa çalışması sonucunda hazırlanan, Peyzaj Uygulama ve Park Bahçe Bakımı konulu Bahçıvanlık El Kitabıdır. Kitap, Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanı Sn. M. İhsan Şimşek ve İstanbul Ağaç ve Peyzaj A.Ş. Genel Müdürü Sn. Eyyüp Karahanın da aralarında bulunduğu, Mustafa Kalender, Yüksel Şahin, İbrahim Dedeoğlu ve Mustafa Kupikten oluşan toplam 6 kişilik bir yayın kurulu tarafından yayına hazırlanmıştır. Gülcan Bekaroğlu, İrfan Onat, Lütfi Çeribaş, Nilgün Özdingiş, Nimet Ezber Altın, Süreyya Altunışık, Ekrem Şahin, Ahmet Yüzbaşıoğlu, Nihat Şimşek, Murat Ermeydan, Nazmiye Ermeydan, Şule Kader, Yrd. Doç. Dr. Şevket Alp, Cemil Özşafak, Feyime Öner, Nezir Fırtına, Sevinç Üstün, Erol Bekin, Birgül Ayaz, Abdulcebar Özdemir, Seznur Kahraman, Kenan Albayrak, Hakan Atıcı, Mehmet Genç, Nurettin Demir, Huriye Hız ve Mehmet Dağlıoğlu da değerli araştırma ve yazılarıyla kitaba katkıda bulunmuşlardır. Kitap içerisindeki ana konu başlıkları; Bitki Bilgisi, Peyzaj Mimarisinde Tasarım ve Proje Uygulama, Süs Bitkileri Üretim Teknikleri ve Bakım İstekleri, Dış Mekan Süs Bitkileri, İç Mekan Süs Bitkileri, Ağaçlandırma – Dikim Tekniği, Çim Alan Tesisi ve Bakımı, Meyvecilik, Kent Ağaçları Süs Bitkileri ve Meyve Ağaçlarında Bakım ve Budama Esasları, Süs Bitkileri Hastalıklarıyla Mücadele, Toprak Bilgisi ve Bitki Besleme, Kültürel Bakım ve Sulama Teknikleri, Sera Yapım Tekniği, Toprak İşleme Alet ve Ekipmanlarının Kullanım ve Bakım Tekniği, Çevre Bilinci ve Çevre Koşulları, Yaprak – Toprak ve Su Analizidir.

İstanbulun Doğal Mirası Anıt Ağaçlar (Anadolu)
İstanbulun Doğal Mirası Anıt Ağaçlar (Anadolu) Kitap Adı: İstanbulun Doğal Mirası Anıt Ağaçlar (Anadolu)
Yazar: Anadolu Yakası Park ve Bahçeler Md.
Yayınevi: İhlas Matbaacılık A.Ş. / 2014
Sayfa Sayısı: 552 sayfa

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Anadolu Yakası Park ve Bahçeler Müdürlüğü tarafından Anadolu Yakası Anıt ve Korunmaya Değer Ağaçların Tespiti, Tescili, Ağaç Sağlığı ve Devrilme Riskinin Belirlenmesi Projesi kapsamında hazırlanan, İstanbul Anadolu Yakasında bulunan anıt ve korunmaya değer ağaçların tanıtımının yapıldığı kitaptır. Kitap, Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanı Sn. M. İhsan Şimşek, Anadolu Yakası Park ve Bahçeler Müdürü Sn. Ömer Çebi, Teknik Müdür Yardımcısı Sn. Tuncer Güveli ve Budama ve Restorasyon Şefi Sn. Nimet Ezber Altından oluşan bir yayın kurulu tarafından, Prof. Dr. Ünal Asan ve Dr. Mehmet Selçuk Batalın teknik danışmanlığında hazırlanmıştır.

İstanbulun Doğal Mirası Anıt Ağaçlar (Avrupa)
İstanbulun Doğal Mirası Anıt Ağaçlar (Avrupa) Kitap Adı: İstanbulun Doğal Mirası Anıt Ağaçlar (Avrupa)
Yazar: Avrupa Yakası Park ve Bahçeler Md.
Yayınevi: İhlas Matbaacılık A.Ş. / 2014
Sayfa Sayısı: 532 sayfa

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Avrupa Yakası Park ve Bahçeler Müdürlüğü tarafından Avrupa Yakası Anıt ve Korunmaya Değer Ağaçların Tespiti, Tescili, Ağaç Sağlığı ve Devrilme Riskinin Belirlenmesi Projesi kapsamında hazırlanan, İstanbul Avrupa Yakasında bulunan anıt ve korunmaya değer ağaçların tanıtımının yapıldığı kitaptır. Kitap, Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanı Sn. M. İhsan Şimşek, Avrupa Yakası Park ve Bahçeler Müdürü Sn. Nuri Yüksel, Teknik Müdür Yardımcısı Sn. İbrahim Dedeoğlu, Budama ve Restorasyon Şefi Sn. Lütfi Çeribaş ve Yük. Peyzaj Mimarı Nilgün Özdingiş Tarakçıdan oluşan bir yayın kurulu tarafından, Prof. Dr. Ünal Asan ve Dr. Mehmet Selçuk Batalın teknik danışmanlığında hazırlanmıştır.

Ağaç ve Bitkilerde Bakım ve Budama Esasları
Ağaç ve Bitkilerde Bakım ve Budama Esasları Kitap Adı: Ağaç ve Bitkilerde Bakım ve Budama Esasları
Yazar: Komisyon
Yayınevi: İstanbul Büyükşehir Belediyesi / 2010
Sayfa Sayısı: 272 sayfa

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanlığı tarafından hazırlanan, Kent Ağaçları ve Süs Bitkilerinde Bakım ve Budama Esasları konulu kitaptır. Kitap, Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanı Sn. M. İhsan Şimşekin de arasında bulunduğu, Prof. Dr. H. Ferhat Bozkuş, Prof. Dr. Hüseyin Dirik, Prof. Dr. Ünal Asan, Yüksel Şahin ve İbrahim Dedeoğlundan oluşan toplam 6 kişilik bir yayın kurulu tarafından yayına hazırlanmıştır. Prof. Dr. Adnan Uzun, Prof. Dr. Torul Mol, Doç. Dr. İbrahim Demir, Dr. Gökçen Firdevs Yücel, Süleyman Çoban, Abdullah Aykut, Servet Çalışkan, Beyza Sat, Erol Bekin ve Lütfi Çeribaş da değerli araştırma ve yazılarıyla kitaba katkıda bulunmuşlardır. Kitap içerisindeki ana konu başlıkları; İstanbulda Yapılan Budama Çalışmaları ve Dünya Örnekleri, Budama Atıklarının Değerlendirilmesi ve Kompostlaştırılması, İstanbulda Kent Ormanları ve Yol Ağaçlarının Tarihsel Gelişimi ve Aktüel Durumu, Kent Ağaçlarında Başlıca Bakım Sorunları ve Budama Esasları, Süs Bitkilerinde Budama İlkeleri ve Uygulama Teknikleri, Bitkilere Zarar Veren Çeşitli Faktörler, İstanbuldaki Tarihi Ağaçların Tedavi ve Rehabilitasyonu, Anıtsal Ağaçların Tanımı Teknik Özellikleri ve Korunmaları, İstanbul Kent Ormanlarında Planlama Esasları ve Faydalanmanın Düzenlenmesi, Kent İçi Yol Ağaçlandırmalarının Kültürel Koşulları ve Dolmabahçe Çınarları Örneğinde Budama ve Koruma Esasları, Bonsai ve Topiary Budama Sanatları ve İstanbul Kenti İçerisindeki Kullanımları, Meyve Ağaçlarında Bahçe Tesisi ve Budama Esaslarıdır.

Meyvecilik
Meyvecilik Kitap Adı: Meyvecilik
Yazar: Nezir Fırtına, Sevinç Üstün
Yayınevi: İBB Park Bahçe Yeşil Alanlar D. Bşk. / 2011
Sayfa Sayısı: 32 sayfa

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanlığı ile İstanbul Ağaç ve Peyzaj A.Ş.nin ortaklaşa çalışması sonucunda hazırlanan, Peyzaj Uygulama ve Park Bahçe Bakımı konulu Bahçıvanlık El Kitabının Meyvecilik isimli bölümünden oluşturulmuş bir kitaptır.

Boğaziçinde Yaşayan Tarih
Boğaziçinde Yaşayan Tarih Kitap Adı: Boğaziçinde Yaşayan Tarih
Yazar: Komisyon
Yayınevi: İstanbul Ağaç ve Peyzaj A.Ş. / 2010
Sayfa Sayısı: 256 sayfa

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile İstanbul Ağaç ve Peyzaj A.Ş.nin ortaklaşa çalışması sonucunda hazırlanan, İstanbul Boğazı öngörünüm alanı içinde bulunan anıtsal nitelikli ve korunmaya değer agaçların bugünkü durumunu tespit amacıyla 2010 yılında yapılan geniş kapsamlı bir çalışmanın sonuçlarını resimler ve tarihsel bilgilerle içeren bir kitaptır.

Toprak Bilgisi ve Bitki Besleme
Toprak Bilgisi ve Bitki Besleme Kitap Adı: Toprak Bilgisi ve Bitki Besleme
Yazar: Abdulcebar Özdemir, Seznur Kahraman
Yayınevi: İBB Park Bahçe Yeşil Alanlar D. Bşk. / 2011
Sayfa Sayısı: 32 sayfa

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanlığı ile İstanbul Ağaç ve Peyzaj A.Ş.nin ortaklaşa çalışması sonucunda hazırlanan, Peyzaj Uygulama ve Park Bahçe Bakımı konulu Bahçıvanlık El Kitabının Toprak Bilgisi ve Bitki Besleme isimli bölümünden oluşturulmuş bir kitaptır.

Süs Bitkileri Hastalıklarıyla Mücadele
Süs Bitkileri Hastalıklarıyla Mücadele Kitap Adı: Süs Bitkileri Hastalıklarıyla Mücadele
Yazar: Süreyya Altunışık
Yayınevi: İBB Park Bahçe Yeşil Alanlar D. Bşk. / 2011
Sayfa Sayısı: 54 sayfa

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanlığı ile İstanbul Ağaç ve Peyzaj A.Ş.nin ortaklaşa çalışması sonucunda hazırlanan, Peyzaj Uygulama ve Park Bahçe Bakımı konulu Bahçıvanlık El Kitabının Süs Bitkileri Hastalıklarıyla Mücadele isimli bölümünden oluşturulmuş bir kitaptır.

Bitki Bilgisi
Bitki Bilgisi Kitap Adı: Bitki Bilgisi
Yazar: Gülcan Bekaroğlu, Murat Ermeydan, Nazmiye Ermeydan
Yayınevi: İBB Park Bahçe Yeşil Alanlar D. Bşk. / 2011
Sayfa Sayısı: 159 sayfa

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanlığı ile İstanbul Ağaç ve Peyzaj A.Ş.nin ortaklaşa çalışması sonucunda hazırlanan, Peyzaj Uygulama ve Park Bahçe Bakımı konulu Bahçıvanlık El Kitabının Bitki Bilgisi isimli bölümünden oluşturulmuş bir kitaptır.

Çim Alan Tesisi ve Bakımı
Çim Alan Tesisi ve Bakımı Kitap Adı: Çim Alan Tesisi ve Bakımı
Yazar: Cemil Özşafak, Feyime Öner
Yayınevi: İBB Park Bahçe Yeşil Alanlar D. Bşk. / 2011
Sayfa Sayısı: 28 sayfa

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanlığı ile İstanbul Ağaç ve Peyzaj A.Ş.nin ortaklaşa çalışması sonucunda hazırlanan, Peyzaj Uygulama ve Park Bahçe Bakımı konulu Bahçıvanlık El Kitabının Çim Alan Tesisi ve Bakımı isimli bölümünden oluşturulmuş bir kitaptır.

Dış Mekan Süs Bitkileri
Dış Mekan Süs Bitkileri Kitap Adı: Dış Mekan Süs Bitkileri
Yazar: İrfan Onat
Yayınevi: İBB Park Bahçe Yeşil Alanlar D. Bşk. / 2011
Sayfa Sayısı: 62 sayfa

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanlığı ile İstanbul Ağaç ve Peyzaj A.Ş.nin ortaklaşa çalışması sonucunda hazırlanan, Peyzaj Uygulama ve Park Bahçe Bakımı konulu Bahçıvanlık El Kitabının Dış Mekan Süs Bitkileri isimli bölümünden oluşturulmuş bir kitaptır.

İç Mekan Süs Bitkileri
İç Mekan Süs Bitkileri Kitap Adı: İç Mekan Süs Bitkileri
Yazar: İrfan Onat
Yayınevi: İBB Park Bahçe Yeşil Alanlar D. Bşk. / 2011
Sayfa Sayısı: 32 sayfa

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanlığı ile İstanbul Ağaç ve Peyzaj A.Ş.nin ortaklaşa çalışması sonucunda hazırlanan, Peyzaj Uygulama ve Park Bahçe Bakımı konulu Bahçıvanlık El Kitabının İç Mekan Süs Bitkileri isimli bölümünden oluşturulmuş bir kitaptır.

Sera Yapım Tekniği
Sera Yapım Tekniği Kitap Adı: Sera Yapım Tekniği
Yazar: Ekrem Şahin
Yayınevi: İBB Park Bahçe Yeşil Alanlar D. Bşk. / 2011
Sayfa Sayısı: 36 sayfa

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanlığı ile İstanbul Ağaç ve Peyzaj A.Ş.nin ortaklaşa çalışması sonucunda hazırlanan, Peyzaj Uygulama ve Park Bahçe Bakımı konulu Bahçıvanlık El Kitabının Sera Yapım Tekniği isimli bölümünden oluşturulmuş bir kitaptır.

Ağaçlandırma Dikim Tekniği
Ağaçlandırma Dikim Tekniği Kitap Adı: Ağaçlandırma Dikim Tekniği
Yazar: Nihat Şimşek
Yayınevi: İBB Park Bahçe Yeşil Alanlar D. Bşk. / 2011
Sayfa Sayısı: 50 sayfa

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanlığı ile İstanbul Ağaç ve Peyzaj A.Ş.nin ortaklaşa çalışması sonucunda hazırlanan, Peyzaj Uygulama ve Park Bahçe Bakımı konulu Bahçıvanlık El Kitabının Ağaçlandırma Dikim Tekniği isimli bölümünden oluşturulmuş bir kitaptır.

Peyzajda Tasarım ve Uygulama
Peyzajda Tasarım ve Uygulama Kitap Adı: Peyzajda Tasarım ve Uygulama
Yazar: Şule Kader, Mustafa Kupik
Yayınevi: İBB Park Bahçe Yeşil Alanlar D. Bşk. / 2011
Sayfa Sayısı: 40 sayfa

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanlığı ile İstanbul Ağaç ve Peyzaj A.Ş.nin ortaklaşa çalışması sonucunda hazırlanan, Peyzaj Uygulama ve Park Bahçe Bakımı konulu Bahçıvanlık El Kitabının Peyzaj Mimarisinde Tasarım ve Proje Uygulama isimli bölümünden oluşturulmuş bir kitaptır.

Yavaş Yarayışlı Gübrelerin Performanslarının Saptanması
Yavaş Yarayışlı Gübrelerin Performanslarının Saptanması Kitap Adı: Yavaş Yarayışlı Gübrelerin Performanslarının Saptanması
Yazar: Mehmet Dağlıoğlu
Yayınevi: Mehmet Dağlıoğlu / 2013
Sayfa Sayısı: 105 sayfa

Kimya Mühendisi Mehmet Dağlıoğlunun Marmara Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümü Yüksek Lisans Programı için hazırlamış olduğu Determination of Performances of Slow Release Fertilizers (Yavaş Yarayışlı Gübrelerin Performanslarının Saptanması) konulu İngilizce yüksek lisans tezidir.

Bitki Üretiminde Kullanılan Ortam Materyalleri
Bitki Üretiminde Kullanılan Ortam Materyalleri Kitap Adı: Bitki Üretiminde Kullanılan Ortam Materyalleri
Yazar: Komisyon
Yayınevi: İstanbul Büyükşehir Belediyesi / 2007
Sayfa Sayısı: 143 sayfa

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanlığı ile İstanbul Ağaç ve Peyzaj A.Ş.nin ortaklaşa çalışması sonucunda hazırlanan, Bitki Üretiminde Kullanılan Ortam (Toprak) Materyalleri konulu kitaptır. Kitap, Prof. Dr. Mesut Akgül, Prof. Dr. Hüseyin Padem, Doç. Dr. İbrahim Demir, Doç. Dr. Doğanay Tolunay, Refiye Erkel, Mehmet Dağlıoğlu ve Muhammet Büyükyıldızdan oluşan 7 kişilik bir yayın kurulu tarafından yayına hazırlanmıştır. Kitap içerisindeki ana konu başlıkları; Toprak, Fide ve Fidan Üretiminde Kullanılan Ortam Materyalleri, Organik Bahçe Atıklarının Kompostlaştırılması, Peyzaj Uygulamalarında Torf Kullanımı ve Torfların Genel Özellikleri, Toprak Analizleri ve Analiz Sonuçlarının Değerlendirilmesidir.

Süs Bitkileri Üretim ve Bakımı
Süs Bitkileri Üretim ve Bakımı Kitap Adı: Süs Bitkileri Üretim ve Bakımı
Yazar: Yrd. Doç. Dr. Şevket Alp, İrfan Onat, Mustafa Kupik
Yayınevi: İBB Park Bahçe Yeşil Alanlar D. Bşk. / 2011
Sayfa Sayısı: 156 sayfa

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanlığı ile İstanbul Ağaç ve Peyzaj A.Ş.nin ortaklaşa çalışması sonucunda hazırlanan, Peyzaj Uygulama ve Park Bahçe Bakımı konulu Bahçıvanlık El Kitabının Süs Bitkileri Üretim Teknikleri ve Bakım İstekleri isimli bölümünden oluşturulmuş bir kitaptır.

Yaprak, Toprak ve Su Analizi
Yaprak, Toprak ve Su Analizi Kitap Adı: Yaprak, Toprak ve Su Analizi
Yazar: Ahmet Yüzbaşıoğlu, Mehmet Dağlıoğlu
Yayınevi: İBB Park Bahçe Yeşil Alanlar D. Bşk. / 2011
Sayfa Sayısı: 32 sayfa

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanlığı ile İstanbul Ağaç ve Peyzaj A.Ş.nin ortaklaşa çalışması sonucunda hazırlanan, Peyzaj Uygulama ve Park Bahçe Bakımı konulu Bahçıvanlık El Kitabının Yaprak – Toprak ve Su Analizi isimli bölümünden oluşturulmuş bir kitaptır.

Toprak İşleme Aletlerinin Kullanım ve Bakımı
Toprak İşleme Aletlerinin Kullanım ve Bakımı Kitap Adı: Toprak İşleme Aletlerinin Kullanım ve Bakımı
Yazar: Mehmet Genç
Yayınevi: İBB Park Bahçe Yeşil Alanlar D. Bşk. / 2011
Sayfa Sayısı: 30 sayfa

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanlığı ile İstanbul Ağaç ve Peyzaj A.Ş.nin ortaklaşa çalışması sonucunda hazırlanan, Peyzaj Uygulama ve Park Bahçe Bakımı konulu Bahçıvanlık El Kitabının Toprak İşleme Alet ve Ekipmanlarının Kullanım ve Bakım Tekniği isimli bölümünden oluşturulmuş bir kitaptır.

İstanbuldaki Anıt Ağaçlarda Bakım ve Restorasyon Çalışmaları
İstanbuldaki Anıt Ağaçlarda Bakım ve Restorasyon Çalışmaları Kitap Adı: İstanbuldaki Anıt Ağaçlarda Bakım ve Restorasyon Çalışmaları
Yazar: İBB Park Bahçe Yeşil Alanlar D. Bşk.
Yayınevi: İstanbul Büyükşehir Belediyesi / 2008
Sayfa Sayısı: 209 sayfa

Tarihi ve kültürel değerlerimizden anıtsal ağaçları yakından tanımamızı sağlayan kitap, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız Sn. Dr. Mimar Kadir Topbaşın himayesinde, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanlığı tarafından hazırlanmıştır. Kitap, İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi bilimsel kaynaklarından ve Prof. Dr. Ünal Asanın akademik çalışmalarından faydanılarak 2008 yılında yürütülmüş olan Tedavi ve Rehabilitasyon çalışmalarının sonuçlarını içermektedir.

Kent İçi Ağaçlandırmaları
Kent İçi Ağaçlandırmaları Kitap Adı: Kent İçi Ağaçlandırmaları
Yazar: Prof. Dr. Adnan Uzun
Yayınevi: İBB Park Bahçe Yeşil Alanlar D. Bşk. / 2007
Sayfa Sayısı: 21 sayfa

İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü Peyzaj Teknikleri Ana Bilim Dalından Prof. Dr. Adnan Uzunun araştırmalarını içeren, Kent İçi Ağaçlandırmaları ve İstanbul Kent İçi ve Yol Ağaçlandırmalarının Kritiği konulu kitaptır. Kitap içerisindeki ana konu başlıkları; Kent İçi Ağaçlandırmalarının İşlevleri, Kent İçi Yol Ağaçlandırmalarında Uygun Tür Nitelikleri, Kent İçi Yol Ağaçlandırmalarında Uygun Fidan Nitelikleri ve Standartları, İstanbul Kent İçi Ağaçlandırmalarının Tarihsel Gelişimi, İstanbul Kent İçi Ağaçlandırmalarına Uygun Ağaç Türleri, İstanbul Kent İçi Ağaçlandırmalarının Genel Olarak Değerlendirilmesi ve Kritiğidir.

Kültürel Bakım ve Sulama Teknikleri
Kültürel Bakım ve Sulama Teknikleri Kitap Adı: Kültürel Bakım ve Sulama Teknikleri
Yazar: Kenan Albayrak, Hakan Atıcı
Yayınevi: İBB Park Bahçe Yeşil Alanlar D. Bşk. / 2011
Sayfa Sayısı: 28 sayfa

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanlığı ile İstanbul Ağaç ve Peyzaj A.Ş.nin ortaklaşa çalışması sonucunda hazırlanan, Peyzaj Uygulama ve Park Bahçe Bakımı konulu Bahçıvanlık El Kitabının Kültürel Bakım ve Sulama Teknikleri isimli bölümünden oluşturulmuş bir kitaptır.

Kentsel Alanlarda Bitkisel Tasarım
Kentsel Alanlarda Bitkisel Tasarım Kitap Adı: Kentsel Alanlarda Bitkisel Tasarım
Yazar: Prof. Dr. Hakan Altınçekiç, Arş. Gör. Nilüfer Kart
Yayınevi: İBB Park Bahçe Yeşil Alanlar D. Bşk. / 2007
Sayfa Sayısı: 17 sayfa

İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümünden Prof. Dr. Hakan Altınçekiçin yönetiminde Araş. Gör. Nilüfer Kartın araştırmalarını içeren, Kentsel Yeşil Alanlarda Bitkilsel Tasarım ve Bitkilerin Kullanım Olanakları konulu kitaptır. Kitap içerisindeki ana konu başlıkları; Yeşil Alan Kavramı, Bitkisel Tasarım, Kentsel Yeşil Alanlarda Temel Bitkisel Tasarım İlkeleri, Bazı Bitkilerin Özellikleri ve Kullanım Olanaklarıdır.

Kentsel Peyzajda Dikimin Genel İlkeleri
Kentsel Peyzajda Dikimin Genel İlkeleri Kitap Adı: Kentsel Peyzajda Dikimin Genel İlkeleri
Yazar: Prof. Dr. Hüseyin Dirik
Yayınevi: İBB Park Bahçe Yeşil Alanlar D. Bşk. / 2007
Sayfa Sayısı: 35 sayfa

İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesinden Prof. Dr. Hüseyin Dirikin araştırmalarını içeren, Kentsel Peyzaj Düzenlemelerinde Dikimin Genel İlkeleri ve Materyal Tiplerine Göre Uygulama konulu kitaptır. Kitap içerisindeki ana konu başlıkları; Dikimin Genel İlkeleri ve Başarı Koşulları, Tür Seçimi, Bitkilendirme Ortamının Dikim İçin Hazırlanması, Fidan Materyalinin Kalite Düzeyi, Taşıma Gömü ve Bekletme Koşulları, Dikim Zamanı, Dikim Yöntem ve Teknikleri, Yaprağını Döken Ağaç Türleri Fidanlarının Dikimi, İğne Yapraklı ve Herdem Yeşil Geniş Yapraklı Ağaç Türleri Fidanlarının Dikimi, Palmiyelerin Dikimi, Fidan Materyali Dikimi, Palmiyelerin Nakledilmesi, Ağaççık ve Çalı Fidanlarının Dikimi, Güllerin Dikimi, Bambuların Dikimi, Sarılıcı ve Tırmanıcı Türlerin Dikimi, Tek ve Çok Yıllık Otsu Süs Bitkilerinin Dikimi, Soğanlı ve Yumrulu Türlerin Dikimidir.

Kentsel Bakım ve Budama Esasları
Kentsel Bakım ve Budama Esasları Kitap Adı: Kentsel Bakım ve Budama Esasları
Yazar: Komisyon
Yayınevi: İBB Park Bahçe Yeşil Alanlar D. Bşk. / 2011
Sayfa Sayısı: 142 sayfa

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanlığı ile İstanbul Ağaç ve Peyzaj A.Ş.nin ortaklaşa çalışması sonucunda hazırlanan, Peyzaj Uygulama ve Park Bahçe Bakımı konulu Bahçıvanlık El Kitabının Kent Ağaçları, Süs Bitkileri ve Meyve Ağaçlarında Bakım ve Budama Esasları isimli bölümünden oluşturulmuş bir kitaptır. Kitap, İbrahim Dedeoğlu, Nimet Ezber Altın, Lütfi Çeribaş, Nilgün Özdingiş, Erol Bekin ve Birgül Ayazdan oluşan toplam 6 kişilik bir komisyon tarafından hazırlanmıştır.

Çevre Bilinci ve Çevre Koşulları
Çevre Bilinci ve Çevre Koşulları Kitap Adı: Çevre Bilinci ve Çevre Koşulları
Yazar: Nurettin Demir, Huriye Hız
Yayınevi: İBB Park Bahçe Yeşil Alanlar D. Bşk. / 2011
Sayfa Sayısı: 60 sayfa

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanlığı ile İstanbul Ağaç ve Peyzaj A.Ş.nin ortaklaşa çalışması sonucunda hazırlanan, Peyzaj Uygulama ve Park Bahçe Bakımı konulu Bahçıvanlık El Kitabının Çevre Bilinci ve Çevre Koşulları isimli bölümünden oluşturulmuş bir kitaptır.