21.03.2013

METROPOL, PLANLAMA VE YEŞİL ALANLAR

İstanbul, geçmiş çağlardaki farklı kültürlerin oluşturduğu kentsel değerleri, doğal güzelliği ve coğrafi konumu itibarı ile de dünya metropolleri arasında şüphesiz çok özel bir yere sahiptir. Marmara Bölgesi’nde, Avrupa ve Asya kıtalarının birbirine bağlandığı noktada; Karadeniz’i, Marmara Denizi ile birleştirirken aynı zamanda Asya Kıtası ile Avrupa Kıtası’nı da birbirinden ayırmaktadır.

İstanbul’un, Avrupa’nın büyük metropoliten bölgelerindeki gibi, benzer şekilde nüfus yoğunluğunun yüksek olduğu bir merkez olması aynı zamanda hızlı nüfus artışının sürmesi ve göç almaya devam etmesi, kentimiz şehir parkları için büyük tehlike olan çarpık yapılaşmayı da beraberinde getirmiştir.

Gelişmekte olan metropollerdeki planlama eksikliği, yoğunluk artışı ile beraber, yeşil alanların standartların altında kalması, yetersizliği ve aynı zamanda dengesiz dağılımı ile kaliteli yaşamı da etkilemiştir.Buna bağlı olarak, kentsel yaşam kalitesinin; kentte yaşayanların refahı için önemli bir etken olduğu gerçeği ile, İstanbul’da yaşayan tüm kesimleri, kentle bütünleştiren yeşil alanların, kent bütünü içinde yeterli, dengeli ve kaliteli hale getirilmesi, kentsel hizmet ve fırsatlardan toplumun tüm kesimlerinin yararlanabilme imkanlarının arttırılması esas alınmıştır.

Anadolu Yakası Park ve Bahçeler Müdürlüğü olarak ; İstanbul ilimizin 14 ilçesine dağılmış, Şile ve Tuzla ilçelerinden İstanbul Boğazı’na kadar olan kısımda (Büyükşehir Sınırı); parklar, meydan alanları, bakımı yapılan kamusal alanlar, koru alanları, yol güzergahları, TEM ve E_5 Bağlantı Yolları ile orta ve yan refüjleri, yine bakımı yapılan süs havuzları, mezarlık alanları ve ağaçlandırma sahalarının ayrıca yine bölgemizde kalan ve il sınırları içinden geçen Kavacık-Şekerpınar TEM karayolu ile Harem-Bayramoğlu D-100 karayolunu da kapsayan yeşil alanlarımızın planlanmasından, yapımından, bakım_onarım ve güvenliğinden de sorumlu olmanın bilinci ile kaliteli hizmet vermek adına çalışmalar büyük bir titizlilikle yapılmaktadır.

Farklı yaşam tarzlarında insanların bir araya geldiği, insan çeşitliliğinin oluşumuna bağlı olarak, sosyal yaşamın ve kişiler arasındaki sosyal aktivitelerin farkında yada farkında olmadan görsel etkileşim ile yaşandığı en güzel açık hava mekanları olan parklar ve yeşil alanlarımızda kalite daima yüksek tutularak; kültürel ve iklimsel koşullara göre bitki ve ağaç çeşitleri, çiçek tarhları, form budama yapılarak şekillendirilmiş ağaçlar ve çalılar ile yine farklı oyun elamanları, spor aletleri, havuz ve fıskiyelerle de zenginleştirilerek insanların güzel vakit geçireceği, spor yapabileceği düzenlemelerle halkımızın hizmetine sunulmuştur.

Artık bahar geldi… Her mevsim güzel olan parklarımızı / parklarınızı lütfen ziyaret ediniz…

Kaynakça, Çev.Düz. Pl. Rap.,
And.Yk.Prk.ve Bahç.Müd.verileri

 

Yazarın Son Yazıları

BELEDİYE BAŞKANIMIZ
DAİRE BAŞKANIMIZ
MÜDÜRÜMÜZ
BU AY YAPILACAKLAR
Pergola, bahçe kapısı kemerleri ve benzeri yerlere sardıran sarmaşıkları, ihtiyaç oranında budamak, gelişme yönlerini ve durumlarını gereğine göre kontrol altına almak mümkündür.
Ağustos ayında yazlık çiçekler, balkon, teras ve saksılarda bulunan çiçekler dışında gübreleme işlemi sona ermiştir.
Çimlerin sararmış bölümlerini bu ay ellemeyin: Sıcak kavurup filizlenmeyi yok eder. Bunun için Eylül veya Ekim aylarını bekleyin.
Yeşil ağaççıkların, çalımsıların ve çit bitkilerinin budamalarına bu ayın ikinci yarısında başlanır. Bu bitkilerin her tarafının ışıktan yararlanabilmesi için yukarıdan aşağıya doğru genişleyen budama yapılmalıdır.
Bu ay içerisinde Eylülde çim ekilecek alanların toprak hazırlığı yapılır. Sulama, biçim, yabani ot ayıklama,ilaçlama vb. işlemlere devam edilir.
Ayın 10-15 ine doğru yeni güllerin dinlenmeye alınmasına, yani yaz budamasının yapılıp, aynı zamanda sulamanın bir süre için kesilmesine başlanır.Böylece, gül fidanlarının normal gelişmeleri durdurulur ve dinlenme boyunca bitkiler, sonraki çiçek verme dönemi için besin ve güç biriktirirler.
Asalaklar bulunup bulunmadığını, toprak yüzeyinin kireç bağlayıp bağlamadığı sürekli izlenmelidir. Soğanlı bitkilerin, otsu bitkilerin ve ağaçların dipleri özenle temizlenmeli, diş aralıkları dar küçük bir el tırmığı kullanarak çürük toprağı kaplayan kireç tabakası sık sık alınmalıdır.
Çim alanlarınızda gübreleme, periyodik ilaçlama ve haftalık kontroller daima önemlidir.
Ağustos sonu ile Eylül başı arası durgun gözaşısı zamanıdır.
Sulama için akşam saatlerini tercih edin.
Çimler hergün sulanıp haftada birkez kesilir: Ay boyunca iki kez sarı lekelerin oluşmalarına karşı özel maddeler kullanılarak mikroptan arındırılmalıdır.